Отже, що ж таке гештальт-терапія і для чого вона потрібна?

 

Гештальт-терапія - напрям психотерапії, що виник в другій половині XX століття. Гештальт-терапія допомагає віднайти цілісне уявлення про себе (гештальт) і почати жити не в світі минулого і фантазій, а «тут і зараз».

 

Основними принципами є актуальність (робота у справжньому «тут і зараз»), прагнення до підвищення рівня усвідомленості і розвиток здатності приймати відповідальність за своє життя.

 

Велике значення в гештальті приділяється усвідомленню - неприємностей, суму, радощів та успіхів, усвідомленному проживанні своїх глибинних почуттів, що сприяє поверненню людині автентичності, відповідності самому собі, відновлення свободи керування своїм життям.

 

Таким чином, гештальт терапія - це ціла «наука» про те, як бути самим собою. Як писав Арнольд Бейссер: "Зміна відбувається тоді, коли людина стає тим, ким вона є, а не тоді, коли вона намагається бути тим, ким не є".

  

З точки зору гештальт-терапії, складнощі (неврози) виникають внаслідок того, що людина не вміє жити "тут і зараз", тому що несе в собі незавершені ситуації (незавершені гештальти) з минулого. У підсумку їй не вистачає енергії для того, щоб повністю усвідомлювати себе і діяти оптимально в сьогоденні. На сеансі клієнт за допомогою терапевта вчиться усвідомлювати, що він відчуває в поточний момент. 

  

 Її творець - Фріц Перлз - називав гештальт-терапію "психотерапією для здорових людей".

 

На сьогоднішній день гештальт-терапія є одним з найбільш ефективних і ефектних напрямів сучасної психотерапії. Вона була створена Фредеріком Соломоном Перлзом на початку п'ятидесятих в США. Він, разом з колегами і дружиною Лаурою Перлз, істотно розвинув і допрацював психоаналітичну теорію, з'єднавши її з ідеями гештальт-психологів, а також основними філософськими концепціями екзистенційно-гуманістичного, феноменологічного і Дзен напрямів. На основі цього органічного сплаву і народилася одна з найяскравіших психотерапевтичних шкіл. Надалі теорія гештальт-терапії була істотно допрацьована соратниками і послідовниками Перлза. Сьогодні в США гештальт-терапія визнана таким же академічним підходом, як і психоаналіз, а її висока ефективність була підтверджена численними науковими дослідженнями. Існує значна кількість великих навчальних закладів, які викладають гештальт-терапію, як в Сполучених Штатах (Клівленд, Нью-Йорк, Лос-Анжелес, Есален) так і в Європі. Гештальт-терапія знаходить своє застосування практично у всіх галузях сучасної діяльності: психотерапія, консультування, особистісний розвиток, розвиток креативності, коучинг, організаційне консультування і розвиток, побудова колективів, конфлікт-менеджмент, педагогіка і т.д.

 
Для демонстрації основних принципів гештальт-терапії наведемо класичну історію.


На березі річки жив бідний чоловік. Все що він робив - це сидів біля своєї халупи і голодував. Одного разу повз проходила добра людина. Коли бідняк попросив у нього їжі, він зловив рибу і дав йому. На наступний день, коли він проходив повз, ситуація повторилася. Тоді добра людина, замість того, щоб безпосередньо задовольнити голод бідолахи, навчила його, як зробити вудку і як з її допомогою наловити риби!


Точно так само і в гештальті терапевт НЕ загодовує клієнта книжковими порадами і не робить всю роботу за нього, а допомагає клієнту в пошуку шляхів вирішення проблеми, спираючись на знайдені актуальні ресурси і загальний досвід.
Значна увага в гештальт-терапії приділяється роботі з емоціями і різними тілесними феноменами і процесами, які виникають у клієнта під час сеансу. Усвідомлення цих почуттів і процесів, так само як і виявлення їх причин, а також їх проживання в ситуації «тут і зараз» можуть призводити до вирішення проблеми.
 

Іншим важливим завданням гештальт-терапії є відновлення клієнтом відповідальності за своє життя, дії, реакції і судження. Адже тільки таким чином людина може бути повноправним господарем і творцем свого щасливого життя.
 

У нашому житті сотні разів траплялися ситуації, коли ми не могли вчинити так, як нам хотілося, і висловити почуття, які ми відчували. Такі «незавершені ситуації» (гештальти) не проходять безслідно для нашої психіки, з часом накопичуються і призводять до порушення психічного функціонування. Гештальт-терапія допомагає їх завершити, звільняючи велику кількість енергії для життя не в похмурому минулому і не в тривожному майбутньому, а в яскравому і живому сьогоденні.
 

З цього приводу є одна дзенського притча ...

Досвідчений садівник навчає юного: «Спочатку ми прибираємо самі великі камені, без чого взагалі неможливо розбити сад. »« А потім - всі інші ?» запитує учень». Ні, - відповідає садівник:" ПОТІМ - тільки ті, що заважають проявити справжнє обличчя саду».
 

Так і гештальт-терапія завершує тільки те, що не дозволяє жити справжнім, залишаючи в Вашому розпорядженні сад Вашого життя, де Ви - садівник!